a nebo nám napište krátkou zprávu, ozveme se vám zpět.
Ozařování prsu se provádí zpravidla u pacientek po prs zachovávajících operacích, u pacientek s postižením uzlin, a také v některých případech po úplném odstranění prsu.
Ozařování bohužel nepoškozuje jen nádorové buňky, ale také okolní zdravou tkáň, a proto je extrémně náročné na přesnost. Aby byla radioterapie bezpečná, musí být dodržen stanovený postup, jehož neopominutelnou součástí je precizní příprava před ozařováním, díky níž se minimalizuje zasažení zdravých buněk.
Zahájení radioterapie se odvíjí od histologické povahy vašeho konkrétního případu onemocnění a léčebného postupu, který stanoví klinický onkolog.
Je stanovena nejvhodnější ozařovací poloha a provedeno plánovací CT. Stejná ozařovací poloha bude používána každý den ozařování, proto je důležité, aby pro vás byla pohodlná. Na CT budou na vaši kůži zaměřovací značky. Namalované značky je důležité udržet do termínu simulace ozařování.
Druhým krokem je lokalizační vyšetření počítačovým tomografem. Nejprve se zhotoví snímky hrudní stěny či prsu v ozařovací poloze, a potom podle nich lékař na speciálním počítači zakreslí cíl a fyzik spočítá rozložení ozařovacích polí a ozařovací časy.
Poslední přípravnou procedurou je simulace ozařovacího plánu. Cílem je kontrola správnosti výpočtu a zakreslení definitivních značek, podle kterých se ozařuje.
Množství záření, potřebné ke zničení nádorových buněk, se rozdělí do jednotlivých dávek, tzv. frakcí. Počet frakcí stanovuje lékař. Může jich být od 16 do 33.
Během radioterapie jednou týdně (nebo dle potřeby) probíhá kontrolní vyšetření u ošetřujícího radiačního onkologa.
Protonová radioterapie je přesná a šetrná metoda léčby rakoviny prsu s minimálními vedlejšími účinky. Umožňuje přesné zacílení protonového paprsku do cílové oblasti (prs, hrudní stěna, spádové lymfatické uzliny) a minimální ozáření okolních tkání a orgánů. Podstatným důvodem pro indikaci protonové radioterapie u levostranného nálezu je faktor RIHD (radiation induced heart disease) = postižení srdce v důsledku ozařování. Je vhodná také při nutnosti oboustranného ozařování.
Protonový paprsek díky svým fyzikálním vlastnostem může zacílit místo, které je třeba ozářit, a minimalizuje tak ozáření okolních zdravých tkání a orgánů. Proto významně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků. Při radioterapii karcinomu prsu, zejména levého prsu, může dojít k nežádoucímu ozáření srdce, plic a míchy. Tyto orgány jsou velmi citlivé na záření a jejich poškození může mít významné vedlejší účinky. Díky protonovému paprsku a významné redukci nežádoucího záření tak dokážeme podstatně snížit riziko vzniku infarktu, srdečních problémů a komplikací nebo rozvoje plicní fibrózy.
Protonové centrum využívá vysoce přesnou technologii ozařování v řízeném hlubokém nádechu. Díky tomuto postupu se řadí naše pracoviště mezi přední světová centra v léčbě karcinomu prsu.
Při ozařování prsu musíme uvažovat skutečnost, že během dýchacích pohybů se mění objem hrudníku, proto musíme tyto dechové pohyby zastavit. V Protonovém centru využíváme techniku tzv. řízeného dýchání, tj. zadržování dechu v hlubokém nádechu.
Na začátku procesu plánování léčby je pacientka pozvána k nácviku dýchání. Následně tým lékařů a klinických fyziků připraví ozařovací plán, podle kterého bude protonová léčba probíhat, a pacientka je pozvána k léčbě. Před každým ozařováním je pečlivě překontrolována poloha pacientky. Po pečlivém nastavení proběhne samotné ozáření, které trvá jen několik minut. Samotná léčba pak probíhá ambulantně, každý všední den.
Brachyterapie znamená léčbu zářením na krátkou vzdálenost. Řadí se mezi radioterapeutické techniky, které se používají k léčbě onkologických onemocnění. Jedná se o radioterapii, u které se zdroj záření umísťuje do blízkosti lokalizace nádoru nebo přímo do postihnuté tkáně. Hlavním smyslem této léčby je možnost zvýšení dávky záření bez většího ozáření zdravých tkání a orgánů.
V případě karcinomu prsu je tato metoda ozařování vhodná v případě, že je nádor uložen hlouběji ve větším prsu. Aplikace probíhá v celkové anestezii prostřednictvím kovových jehel, jednorázově zavedených do lůžka tumoru.
Volejte bezplatně a diskrétně na telefonní linku
a nebo nám napište krátkou zprávu, ozveme se vám zpět.